BZX84B4V7LT1G
DigiKey Part Number
BZX84B4V7LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84B4V7LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84B4V7LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B4V7LT1G
Description
DIODE ZENER 4.7V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.7 V 250 mW ±1.91% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84B4V7LT1G Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±1.91%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
250 mW