FAN65005A
DigiKey Part Number
FAN65005AOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
FAN65005AOSCT-ND - Cut Tape (CT)
FAN65005AOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAN65005A
Description
IC REG BUCK ADJ 8A 35PQFN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 8A 35-PowerWFQFN
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
32.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
100kHz ~ 1MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
35-PQFN (6x6)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
65V