FDN028N20
DigiKey Part Number
FDN028N20OSTR-ND - Tape & Reel (TR)
FDN028N20OSCT-ND - Cut Tape (CT)
FDN028N20OSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDN028N20
Description
MOSFET N-CH 20V 6.1A SUPERSOT3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 6.1A (Tc) 1.5W (Tc) Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDN028N20 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
600 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.5W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 5.2A, 4.5V