FDP025N06
DigiKey Part Number
FDP025N06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDP025N06
Description
MOSFET N-CH 60V 120A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 120A (Tc) 395W (Tc) Through Hole TO-220-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
226 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14885 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
395W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.5mOhm @ 75A, 10V