FFSB20120A
DigiKey Part Number
5556-FFSB20120ATR-ND - Tape & Reel (TR)
5556-FFSB20120ACT-ND - Cut Tape (CT)
5556-FFSB20120ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSB20120A
Description
DIODE SIL CARB 1200V 32A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 32A Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
1220pF @ 1V, 100KHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io)
32A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.75 V @ 20 A