FGH80N60FD2TU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 184
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 170
Datasheet
In Stock: 4,497
STMicroelectronics
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 380
In Stock: 300
IGBT Field Stop 600 V 80 A 290 W Through Hole TO-247-3
FGH80N60FD2TU
DigiKey Part Number
FGH80N60FD2TU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH80N60FD2TU
Description
IGBT FIELD STOP 600V 80A TO247
Customer Reference
Detailed Description
Gate Charge
120 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
21ns/126ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 40A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
61 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
290 W