FQA8N100C
DigiKey Part Number
FQA8N100CFS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQA8N100C
Description
MOSFET N-CH 1000V 8A TO3PN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1000 V 8A (Tc) 225W (Tc) Through Hole TO-3PN
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3220 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
225W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
TO-3PN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.45Ohm @ 4A, 10V