LP2950CDT-3.3G
DigiKey Part Number
LP2950CDT-3.3GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2950CDT-3.3G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP2950CDT-3.3G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
120 µA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
12 mA
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA