MM3Z18VST1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 1,346
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 18 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323
SC-76, SOD-323
MM3Z18VST1G
DigiKey Part Number
MM3Z18VST1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MM3Z18VST1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MM3Z18VST1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM3Z18VST1G
Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOD323
Detailed Description
EDA/CAD Models
MM3Z18VST1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 12.6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms