MMBZ27VALT1G
DigiKey Part Number
MMBZ27VALT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MMBZ27VALT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MMBZ27VALT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMBZ27VALT1G
Description
DIODE ZENER ARRAY 27V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 27 V 300 mW ±5% SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMBZ27VALT1G Models
Category
Power - Max
300 mW
Manufacturer
onsemi
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 22 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
1 Pair Common Anode
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
27 V
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Tolerance
±5%