NDC7002N | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NDC7002N |
Description | MOSFET 2N-CH 50V 0.51A SSOT6 |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 50V 510mA 700mW Surface Mount SuperSOT™-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NDC7002N Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA |
Manufacturer onsemi | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1nC @ 10V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 20pF @ 25V |
Part Status Active | Power - Max 700mW |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Configuration 2 N-Channel (Dual) | Mounting Type Surface Mount |
FET Feature Logic Level Gate | Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 50V | Supplier Device Package SuperSOT™-6 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 510mA | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2Ohm @ 510mA, 10V |