NSR01F30MXT5G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 14,265
Datasheet
Diode 30 V 100mA Surface Mount 2-X3DFN (0.6x0.3) (0201)
NSR01F30MXT5G
DigiKey Part Number
NSR01F30MXT5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSR01F30MXT5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSR01F30MXT5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSR01F30MXT5G
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 2X3DFN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
0.9pF @ 10V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
2-X3DFN (0.6x0.3) (0201)
Current - Average Rectified (Io)
100mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 100 mA