SZNZ9F5V1T5G
DigiKey Part Number
SZNZ9F5V1T5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZNZ9F5V1T5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZNZ9F5V1T5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZNZ9F5V1T5G
Description
DIODE ZENER 5.1V 250MW SOD923
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 250 mW Surface Mount SOD-923
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZNZ9F5V1T5G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
250 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Supplier Device Package
SOD-923
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1.5 V