16TQC47MYFB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 1411 (3528 Metric) 90mOhm @ 100kHz
16TQC47MYFB
DigiKey Part Number
10-16TQC47MYFBTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-16TQC47MYFBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-16TQC47MYFBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16TQC47MYFB
Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
16TQC47MYFB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B2
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz