35TQC10MYFB
DigiKey Part Number
10-35TQC10MYFBTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-35TQC10MYFBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-35TQC10MYFBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35TQC10MYFB
Description
CAP TANT POLY 10UF 35V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 1411 (3528 Metric) 150mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35TQC10MYFB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B2
Voltage - Rated
35 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100kHz