ECE-V1VS3R3SR | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PCE3071TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECE-V1VS3R3SR |
Description | CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.3 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECE-V1VS3R3SR Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 10 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) | Size / Dimension 0.118" Dia (3.00mm) |
Part Status Obsolete | Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm) |
Capacitance | Surface Mount Land Size 0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type |
Voltage - Rated 35 V | Package / Case Radial, Can - SMD |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C | Base Product Number |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C |