EEE-FH1H470L
DigiKey Part Number
10-EEE-FH1H470LTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FH1H470LCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FH1H470LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FH1H470L
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 750mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-FH1H470L Models
Ripple Current @ Low Frequency
227.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
750mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C