EEE-FN1E330R
DigiKey Part Number
10-EEE-FN1E330RTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FN1E330RCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FN1E330RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FN1E330R
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Detailed Description
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 700mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FN1E330R Models
Ripple Current @ Low Frequency
104 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C