EEF-CX0E331XR
DigiKey Part Number
PCE4937TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4937CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4937DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CX0E331XR
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 12mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm