EEF-FD0D680R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 20,395
Datasheet
68 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 28mOhm 1000 Hrs @ 105°C
EEF-FD0D680R
DigiKey Part Number
PCE2105TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-FD0D680R
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 2V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EEF-FD0D680R Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Capacitance
68 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
2 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm