EEF-FD0E560R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PCE2106TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEF-FD0E560R |
Description | CAP ALUM POLY 56UF 20% 2.5V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 56 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 28mOhm 1000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEF-FD0E560R Models |
Category | Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Panasonic Industry | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) | Ripple Current @ High Frequency 2 A @ 100 kHz |
Part Status Obsolete | Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Type Polymer | Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) |
Capacitance 56 µF | Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Rated 2.5 V | Package / Case 2917 (7343 Metric) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm | Base Product Number |