EEF-SX0D391XR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 2,831
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 1,895
Datasheet
Similar
In Stock: 415
Similar
Parametric Equivalent
390 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 6mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EEF-SX0D391XR
DigiKey Part Number
EEF-SX0D391XR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-SX0D391XR
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 2V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
390 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2 V