EEF-SX0J121E7
DigiKey Part Number
PCE5002TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE5002CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5002DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-SX0J121E7
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
120 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 7mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEF-SX0J121E7 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
7 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
120 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm