EEF-UE0G221R is Obsolete and no longer manufactured.
Panasonic Industry
In Stock: 7,676
Panasonic Industry
In Stock: 4,975
Similar
Murata Electronics
In Stock: 100
220 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 12mOhm 1000 Hrs @ 105°C
EEF-UE0G221R
DigiKey Part Number
PCE2117TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-UE0G221R
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 4V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEF-UE0G221R Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm