EEH-ZA1E221V
DigiKey Part Number
P19822TR-ND - Tape & Reel (TR)
P19822CT-ND - Cut Tape (CT)
P19822DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZA1E221V
Description
CAP ALUMHYB 220UF 20% 25V SMD
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEH-ZA1E221V Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
345 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C