EEU-FP1E102
DigiKey Part Number
P123948-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FP1E102
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 52mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FP1E102 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.95 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
52mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C