MLT2H-LP316 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
HellermannTyton
In Stock: 50
Datasheet
Standard, Locking Silver 2.00" (50.80mm) 0.310" (7.87mm) 450 lbs (204.12 kg)
MLT2H-LP316
DigiKey Part Number
298-14947-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLT2H-LP316
Description
CBL TIE LOCKING SILV 450LB 7.90"
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Width
0.310" (7.87mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Length - Actual
0.658' (200.66mm, 7.90")
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Tensile Strength
450 lbs (204.12 kg)
Part Status
Active
Features
Corrosion Resistance
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Material
Stainless Steel 316
Length - Approximate
8"
Color
Silver
Bundle Diameter
2.00" (50.80mm)