SS10150HE-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-SS10150HE-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-SS10150HE-AU_R1_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-SS10150HE-AU_R1_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS10150HE-AU_R1_000A1
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 1A SOD123HE
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 1A Surface Mount SOD-123HE
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 150 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
35pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
SOD-123HE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)