NBB15-30GM50-E3-M1
DigiKey Part Number
2046-NBB15-30GM50-E3-M1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBB15-30GM50-E3-M1
Description
INDUCTIVE DC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.591" (15mm) IP68, IP69K Cylinder, Threaded - M30
Category
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
7V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP68, IP69K
Sensing Distance
0.591" (15mm)