EM5908A-144
DigiKey Part Number
501-2047-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM5908A-144
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 144"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
144.0" (3657.60mm) Banana Plug, Single, Sheathed To Banana Plug, Single, Sheathed DMM Test Leads 1000VAC, DC (1kV)
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Length
144.0" (3657.60mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Type
DMM Test Leads
Series
Contents
2 Leads, Black and Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Silicone
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Non Stackable
Voltage - Rated
1000VAC, DC (1kV)
Configuration
Banana to Banana
Ratings
CAT III 1000V
1st Connector
Banana Plug, Single, Sheathed
Current Rating (Amps)
10A
2nd Connector
Banana Plug, Single, Sheathed
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 155
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 48"