BPF1608LRAAR4700L
DigiKey Part Number
553-BPF1608LRAAR4700LTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BPF1608LRAAR4700LCT-ND - Cut Tape (CT)
553-BPF1608LRAAR4700LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPF1608LRAAR4700L
Description
RF FILTER BAND PASS 4.7GHZ 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7GHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 600MHz Bandwidth 1.9dB 0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
Pulse Electronics
Insertion Loss
1.9dB
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Frequency
4.7GHz Center
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Bandwidth
600MHz
Height (Max)
0.014" (0.35mm)