NMOQW144
DigiKey Part Number
553-NMOQW144-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMOQW144
Description
STAINLESS BASE / WHIP, UNITY, 14
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Whip, Straight NMO Magnetic
Category
Antenna Type
Whip, Straight
Manufacturer
Pulse Electronics
Number of Bands
1
Packaging
Bag
Gain
2dBi
Part Status
Active
Power - Max
200 W
Frequency Group
VHF (f < 300MHz)
Termination
NMO
Frequency (Center/Band)
148MHz
Mounting Type
Magnetic
Frequency Range
144MHz ~ 152MHz
Height (Max)
19.000" (482.60mm)