PA2240.682NLT
DigiKey Part Number
553-PA2240.682NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2240.682NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2240.682NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2240.682NLT
Description
FIXED IND 6.8UH 9.5A 19.6 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Inductor 9.5 A 19.6mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA2240.682NLT Models
DC Resistance (DCR)
19.6mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Current - Saturation (Isat)
11A