PA2248.153NLT
DigiKey Part Number
553-PA2248.153NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2248.153NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2248.153NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2248.153NLT
Description
FIXED IND 15UH 22A 7.5 MOHM SMD
Detailed Description
15 µH Unshielded Inductor 22 A 7.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA2248.153NLT Models
DC Resistance (DCR)
7.5mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Current - Saturation (Isat)
25.5A