PM2155.015NLT
DigiKey Part Number
553-PM2155.015NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PM2155.015NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PM2155.015NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM2155.015NLT
Description
XFMR PUSH-PULL SIDE CAR S NPB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.35mH Isolation and Data Interface (Encapsulated) Pulse Transformer 1CT:5CT Surface Mount
Category
ET (Volt-Time)
70VµS
Manufacturer
Pulse Electronics
Turns Ratio - Primary:Secondary
1CT:5CT
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.630" L x 0.591" W (16.00mm x 15.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Transformer Type
Isolation and Data Interface (Encapsulated)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance
1.35mH