17-M100B-C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
HellermannTyton
In Stock: 400
Datasheet
Standard, Locking Black 0.81" (20.50mm) 0.098" (2.50mm) 18 lbs (8.16 kg)
17-M100B-C
DigiKey Part Number
Q824-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17-M100B-C
Description
CBL TIE LOCKING BLACK 18LB 3.93"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Width
0.098" (2.50mm)
Manufacturer
Qualtek
Length - Actual
0.328' (100.00mm, 3.93")
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Tensile Strength
18 lbs (8.16 kg)
Part Status
Obsolete
Features
UV Resistant
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length - Approximate
4"
Color
Black
Bundle Diameter
0.81" (20.50mm)