QGKF-200-24
DigiKey Part Number
QGKF-200-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QGKF-200-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
86%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.83" L x 3.90" W x 1.97" H (199.0mm x 99.0mm x 50.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output 1
8.4 A