PR1-100-JTW is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
RCD Components
In Stock: 0
Datasheet
10 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial High Voltage, Pulse Withstanding Wirewound
PR1-100-JTW
DigiKey Part Number
4855-PR1-100-JTWTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR1-100-JTW
Description
RES 10 OHM 5% 1W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
High Voltage, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.225" Dia x 0.598" L (5.72mm x 15.20mm)