R-78HB6.5-0.5
DigiKey Part Number
945-1062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78HB6.5-0.5
Description
DC DC CONVERTER 6.5V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 6.5V 500mA 9V - 72V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R-78HB6.5-0.5 Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OTP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)