R-78K3.3-2.0L
DigiKey Part Number
945-R-78K3.3-2.0L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78K3.3-2.0L
Description
2A DC/DC-CONVERTER 'INNOLINE' SI
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 2A 4.5V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R-78K3.3-2.0L Models
Category
Current - Output (Max)
2A
Mfr
Power (Watts)
6.6 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
85%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Number of Outputs
1
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.69" L x 0.45" W x 0.33" H (17.5mm x 11.5mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Max)
36V