RT9086-12GB
DigiKey Part Number
RT9086-12GBTR-ND - Tape & Reel (TR)
RT9086-12GBCT-ND - Cut Tape (CT)
RT9086-12GBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9086-12GB
Description
IC REG LINEAR 1.2V 250MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
Category
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
425 µA
PSRR
88dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 250mA