RT9193-18GB
DigiKey Part Number
1028-1016-2-ND - Tape & Reel (TR)
1028-1016-1-ND - Cut Tape (CT)
1028-1016-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9193-18GB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RT9193-18GB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
130 µA
Mfr
PSRR
70dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V