RT9198-28GBR
DigiKey Part Number
1028-RT9198-28GBRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1028-RT9198-28GBRCT-ND - Cut Tape (CT)
1028-RT9198-28GBRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9198-28GBR
Description
IC REG LIN 2.8V 300MA SOT23-5R
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5R
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
130 µA
PSRR
60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz)
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5R
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.33V @ 300mA