LM2576TV-015G | |
|---|---|
DigiKey Part Number | LM2576TV-015GOS-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM2576TV-015G |
Description | IC REG BUCK 15V 3A TO220-5 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 15V 1 Output 3A TO-220-5 Formed Leads |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM2576TV-015G Models |
Category | Voltage - Input (Max) 40V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tube | Current - Output |
Part Status Obsolete | Frequency - Switching 52kHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier No |
Output Configuration Positive or Negative | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Topology | Mounting Type Through Hole |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package TO-220-5 |
Voltage - Input (Min) 7V | Base Product Number |