LP38690SD-1.8
DigiKey Part Number
2156-LP38690SD-1.8-14-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LP38690SD-1.8
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 6-WSON
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-WSON (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP38690SD-1.8 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
100 µA
Part Status
Active
PSRR
55dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
6-WSON (3x3)
Voltage Dropout (Max)
1.6V @ 1A