BD33GA5VEFJ-ME2
DigiKey Part Number
846-BD33GA5VEFJ-ME2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BD33GA5VEFJ-ME2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BD33GA5VEFJ-ME2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD33GA5VEFJ-ME2
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA 8-HTSOP-J
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-HTSOP-J
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1.2 mA
Control Features
Enable, Soft Start
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
14V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 500mA