BD33GC0MEFJ-ME2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BD33GC0MEFJ-ME2 |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 1A 8-HTSOP-J |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-HTSOP-J |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BD33GC0MEFJ-ME2 Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 0.6 mA |
Mfr | Current - Supply (Max) 1.2 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Part Status Not For New Designs | Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Output Type | Grade Automotive |
Number of Regulators 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Input (Max) 14V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 1A | Supplier Device Package 8-HTSOP-J |