BD33HC5WEFJ-E2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BD33HC5WEFJ-E2 |
Description | IC REG LIN 3.3V 1.5A 8-HTSOP-J |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A 8-HTSOP-J |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BD33HC5WEFJ-E2 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 0.6 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 900 µA |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start |
Output Type | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 8V | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package 8-HTSOP-J |
Voltage Dropout (Max) 0.93V @ 1.5A | Base Product Number |