BD33IC0VEFJ-CE2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BD33IC0VEFJ-CE2 |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 1A 8-HTSOP-J |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-HTSOP-J |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 700 µA |
Series | Control Features Enable |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Output Configuration | Grade Automotive |
Output Type | Qualification AEC-Q100 |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package 8-HTSOP-J |
Voltage Dropout (Max) 0.9V @ 1A |