BSM600C12P3G201
DigiKey Part Number
BSM600C12P3G201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM600C12P3G201
Description
SICFET N-CH 1200V 600A MODULE
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 600A (Tc) 2460W (Tc) Chassis Mount Module
EDA/CAD Models
BSM600C12P3G201 Models
Category
Vgs (Max)
+22V, -4V
Mfr
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
28000 pF @ 10 V
Packaging
Tray
Power Dissipation (Max)
2460W (Tc)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
175°C (TJ)
FET Type
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Package / Case
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
5.6V @ 182mA